Nasza patronka

Wybór Marii Kownackiej jako patronki przedszkola nie był rzeczą przypadku, gdyż pisarka
ze względu na charakter swej twórczości jest bliska sercu każdego dziecka.
To właśnie dzieciom poświeciła cały swój bogaty dorobek literacki.
Z jej biografii i twórczości czerpiemy wiele wskazówek do codziennego życia,
poznajemy uroki naszej ojczystej ziemi, uczymy się wrażliwości na piękno polskiej mowy.
Książki Marii Kownackiej uczą nas szacunku do ludzkiej pracy, do jej wytworów,
wprowadzają w niezwykły, zaczarowany świat przyrody.

Maria Kownacka ( 1894 - 1982 ) to nauczycielka, bibliotekarka i pisarka, autorka ponad 50 książek oraz sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Poruszane są w nich  głównie tematy z przyrody oraz problemy codziennego życia dzieci w domu, przedszkolu i  szkole.  Twórczyni teatrzyku supełków, współtwórczyni warszawskiego Teatru „ Baj", jedna z najwybitniejszych postaci polskiej literatury dziecięcej XX wieku.

Kalendarium życia i twórczości:

• 1894 - 11 września w Słupie k/ Kutna na świat przychodzi Maria Ludwika Kownacka, córka Jana i Ludwiki z Lesznowskich

• 1910 - 1912 - Maria uczy się na pensji Pauliny Hewelke w Warszawie

• 1912 - rozpoczyna pracę jako wiejska nauczycielka

• 1919 - 15 kwietnia debiutuje na łamach „ Płomyka" opowiadaniem „ O kurce czubatce, kurczątkach niebożątkach i o Andrzeju Przewoźniku". 15 września rozpoczyna pracę jako bibliotekarka w Głównym Urzędzie Ziemskim, przekształconym wkrótce w Ministerstwo Reform Rolnych

• 1919 - 1921 - uczęszcza do seminarium dla nauczycieli rzemiosł

• 1928 - współorganizuje Teatr „ Baj" na warszawskim Żoliborzu

• 1930 - kończy Roczną Szkołę Bibliotekarską przy Bibliotece Publicznej m. st. Warszawy

• 1936 - debiut książkowy Kownackiej - „ Plastusiowy pamiętnik"

• 1939 - 1944 - lata okupacji (do lipca 1944) spędza w Krzywdzie, biorąc udział w tajnym nauczaniu. W czasie Powstania Warszawskiego współredaguje tajne pismo okupacyjne dla dzieci „ Jawnutka" (późniejszy „Dziennik Dziecięcy")

• 1946 - 1950 kieruje biblioteką w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych

• 1948 - otrzymuje Srebrny Krzyż Zasługi

• 1952 - otrzymuje nagrodę m. st. Warszawy za twórczość dla dzieci i młodzieży

• 1956 - otrzymuje nagrodę Prezesa Rady Ministrów za działalność pedagogiczną i twórczość literacką dla dzieci i młodzieży

• 1971 - 21 marca otrzymuje Order Uśmiechu

• 1975 - dnia 5 maja dostaje Medal Komisji Edukacji Narodowej

• 1976 - po raz drugi otrzymuje nagrodę Prezesa Rady Ministrów za działalność pedagogiczną i twórczość literacką dla dzieci i młodzieży

• 1979 - ukazuje się milionowy egzemplarz „Plastusiowego pamiętnika"

• 8 września, w siedzibie Naszej Księgarni otrzymuje Orle Pióro

• 1982 - 27 lutego umiera w wieku 87 lat. Zostaje pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Spośród utworów Marii Kownackiej największą popularność zdobyły „ Kajtkowe przygody", „Rogaś z Doliny Roztoki" i oczywiście „Plastusiowy pamiętnik".

Stworzony przez Kownacką sympatyczny ludzik z plasteliny stał się ulubieńcem kilku pokoleń polskich dzieci.

Na życzenie najmłodszych, Maria Kownacka uczyniła go bohaterem kilku następnych książek: „Przygody Plastusia", „Misio i Plastuś", „Skrzynka skarbów", „Wielka wyprawa do lasu", „Plastusiowo", „Wesołe przedszkole", „Za żywopłotem".