Dzień Muzyki

2 października w naszym przedszkolu przypadł Dzień Muzyki. Dzień Muzyki  to wyjątkowe święto, które stanowi idealną okazję do wprowadzenia dzieci w fascynujący świat dźwięków, rytmów i melodii, a jego celem jest propagowanie muzyki jako ważnej formy wyrażania siebie. To także okazja do tego, by pokazać jej znaczenie w edukacji małego dziecka. To właśnie w przedszkolu dzieci mają szansę poznać różnorodne instrumenty, doświadczyć radości wspólnego muzykowania oraz rozwijać swoje umiejętności rytmiczne i słuch muzyczny! Święto to daje także okazję do integracji grupy. Muzyka to doskonałe narzędzie do wyrażania emocji. Dzięki muzyce, przedszkolaki mogą prezentować i wyrażać swoje uczucia, nawet jeśli nie potrafią jeszcze ich opisać słowami. Uczą się je także rozróżniać. Podczas zabaw muzycznych dzieci mają szansę wyrazić swoją kreatywność, tworząc własne rytmy, improwizując przy dźwiękach instrumentów czy komponując prostą melodię. Zabawy muzyczne, zwłaszcza te ruchowe, pomagają w rozwoju motoryki małej i dużej. Dzieci uczą się kontrolować swoje ciało, rytmicznie poruszać się do muzyki i rozwijać sprawność fizyczną. To ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej, pamięci i wielu, wielu innych obszarów.

Tego dnia przedszkolaki wzięły udział w wielu muzycznych zabawach. Dzieci tańczyły, odgadywały muzyczne zagadki, rozpoznawały instrumenty po ich brzmieniu i odgadywały znane piosenki po krótkich fragmentach. Słuchaliśmy również muzyki poważnej, określaliśmy jej nastrój i wspaniale się przy niej relaksowaliśmy. To był wesoły i pełen muzyki dzień.