Innowacja społeczna „Uważniaki – czyli historie o byciu i czuciu dla najmłodszych”

„Uważniaki – czyli historie o byciu i czuciu dla najmłodszych”

Innowacja skierowana jest do wybranych dzieci uczestniczących w zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz ich rodziców – ok. 30 dzieci i 60 rodziców.

Celem innowacji jest

• Przeprowadzenie zajęć z zakresu edukacji emocjonalnej w oparciu o techniki uważności i wiedzę teoretyczną nt. funkcjonowania nerwu błędnego wg gotowych scenariuszy.
  • Przeprowadzenie ćwiczeń regulujących emocje u dzieci np.: ćwiczenia oddechowe, zabawy stymulujące nerw błędny, techniki oparte na uważności
  •  Rozwinięcie u dzieci odpowiednich sposobów radzenia sobie z trudnymi stanami emocjonalnymi
  • Wyposażenie rodziców w materiały, które pozwolą im na zdobycie podstawowej wiedzy na temat emocji i ich regulacji, poznanie technik relaksacyjnych opartych na uważności,  praktyczne wykorzystanie ww. technik podczas sytuacji trudności w regulacji emocji u dziecka, wykorzystanie relaksacji prowadzonych przez bohaterów historii poznanych podczas zajęć w przedszkolu, w celu wyciszenia pobudzenia u dzieci przed snem.

Innowacja zostanie przeprowadzona przez panią psycholog Karolinę Szywacz-Kozłowską