Innowacja pedagogiczna „Kreatywne prace plastyczne”

Innowacja pedagogiczna „Kreatywne prace plastyczne” – Niesamowite techniki plastyczne – IV edycja wspierający rozwój kreatywności w roku szkolnym 2023/24

Międzynarodowy projekt edukacyjny "Kreatywne prace plastyczne" rozbudza zainteresowanie plastyką,  zainicjuje prawdziwie twórcze działania w różnych placówkach oświatowych, pozwoli dostrzec wartości rozwojowe i terapeutyczną moc aktywności plastycznej oraz zachęci nauczycieli do zmiany stylu edukacji plastycznej.

Cele:

- Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.

- Poznanie i eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi.

- Arteterapia rozwojowa oraz profilaktyka zdrowia psychicznego uczestników.

- Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.

- Prowadzenie twórczych działań plastycznych wspierających harmonijny rozwój, a szczególnie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, napięcia mięśniowego, spostrzegania, pamięci, uwagi i mowy.

- Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia i aktywności plastycznej w zakresie eksperymentowania z różnymi materiałami i narzędziami  plastycznymi, nabywanie doświadczeń
i polisensoryczne poznawanie stymulujące rozwój.

- Rozwijanie wyobraźni i kreatywności.

- Tworzenie prac plastycznych inspirowanych przyrodą, architekturą, literaturą dziecięcą
i najbliższym otoczeniem za pomocą różnych technik rysunkowych, malarskich, graficznych, papierowych i mieszanych.

- Rozwijanie samodzielności, wzmacnianie poczucia sprawczości i wiary we własne możliwości oraz doświadczanie sukcesu.

- Kształtowanie postaw proekologicznych poprzez recykling plastyczny oraz wykluczenie materiałów zawierających plastik.

- Zewnętrzna promocja dziecięcej sztuki oraz placówek oświatowych, kulturalnych
i wychowawczych.

- Współpraca nauczycieli poprzez wymianę doświadczeń i dobrych praktyk.

Innowację realizuje grupa "Zuchy"